2025. július 28.

Az elmúlt 10 napban két alkalommal is „volt szerencsénk” illegális hulladékot elszállítani a Balatonakali Csárdás utca és a Vadrózsa utca kereszteződéséből.

Szemét számlával

Az első alkalommal egy nagyobb mennyiségű építési és csomagolási anyagot. Ez alkalommal gyorsan fény derült a hulladék vélhető tulajdonosára, aki rövid mérlegelést követően gyorsan felajánlotta, hogy vállalja a hulladékelszállítás költségét. Ő befizette a vállalását, így gondoltuk az ügy elintéződött.

Tévedtünk! Pár napon belül két új csomag került ugyan erre a helyre! Ilyenkor elgondolkodik a polgármester - meg gondolom az összes tisztességes ember – azon, hogy bizony vannak olyanok köztünk, akik úgy vélik, hogy majd elviszi, akinek a dolga! No de kinek a dolga??? A településüzemeltetés nem a szolgája annak a pár embernek, aki nem tud kultúremberként viselkedni. Sok dolguk van és azt mindig tisztességgel végzik.

A történetnek ezzel nincs vége! A kollégák ezúttal is szó nélkül begyűjtötték a más által illegálisan lerakott szemetet, viszont amikor a lerakóba helyezték több dolog is kiderült. A két fekete zsákban pizzás és egyéb ételcsomagolások stb. No és persze a pizzák szállító levele! Balatonakali címmel, telefonszámmal és még egy megjegyzés, hogy „Betti leánybúcsújára”. Úgy gondoltam ekkor, hogy mulatság volt és valaki tévesztett, így ennek jegyében jártam el. Később kiderült, hogy igazán én tévesztettem, amikor úriemberként próbáltam orvosolni a problémát.

Felhívtam a telefonszámot, ami a szállítón volt. A telefont egy kedves hangú fiatal hölgy vette fel. Amint elmeséltem neki, hogy miért keresem, őszinte megdöbbenésének adott hangot és egyből elnézést kért! Jelezte, hogy vállalja az elszállítás költségeit. Kértem, hogy jelezze írásban, kinek írjuk a szerződést a költségről. Így váltunk el egymástól telefonon.

Hamarosan meg is érkezett a levél, viszont ezt már nem a kedves hangú ifjú hölgy írta - a levél hangneméből ítélve-, hanem egy másik hölgy a lánybúcsús csapat nevében, akinek a neve csak az e-mail címhez rendelt névből derül ki.
Az alábbiakban olvashatják a pontosan idézett levelet:

„Tisztelt Polgármester Úr!
Ezúton szeretnénk reagálni arra az észrevételre, miszerint Balatonakali Csárdás utca területén talált pizzás doboz hozzánk lenne köthető.
Bár a dobozon valóban szerepelhet a nevünk — egy korábbi rendelés miatt —, ez önmagában nem bizonyítja, hogy mi dobtuk el azt, vagy hogy közünk lenne ahhoz, ahogyan az az utcára került. A nevesített csomagolás önmagában nem bizonyítja a szándékos szabálysértést, és elképzelhető, hogy a hulladék más úton, például szél vagy harmadik fél által került a közterületre.
Biztosak vagyunk abban, hogy az említett pizzás dobozt az ingatlan szemeteskukájába dobtuk ki a többi szeméttel együtt.
Kérem, hogy a jövőben a hasonló esetekben a tényleges felelősség megállapításához szükséges bizonyítékokat (pl. térfigyelő kamera, tanú, stb.) vegyék figyelembe, mielőtt bármiféle jogi lépést fontolóra vesznek velünk szemben.
Kérjük, hogy a fentieket vegyék figyelembe, és álljanak el az esetleges félreértésből fakadó lépésektől.
Köszönjük a megértésüket.
Üdvözlettel:
A lánybúcsús csapat”

Az elsőként említett hölgynek, aki őszintén nyilatkozott, úriemberként azt javasoltam, hogy 10.000,- Ft mértékben járuljanak hozzá a település tetemes szemétszállítási költségeihez és mi pedig tudomásul vesszük, hogy valaki tévedett, amikor a két zsákot a közterületre dobta.

Lehet vitatni, tehát vitatjuk. Ahogy írta a „lánybúcsús csapat”, hisz elképzelhető, hogy a két 20 kg-os zsákot a szél vitte oda. 16 éves polgármesterség után kaptam egy kis útmutatást is, hogy miként járjak el legközelebb az ilyen és hasonló esetekben. A saját véleményem az megvan, viszont azt most nem írnám le. Abban biztos vagyok, hogy az efféle szemetelésnek csak úgy lehet gátat szabni, ha minden lakos, ingatlantulajdonos fellép ez ellen, mert nincs annyi kameránk és közterületfelügyelőnk.

Csak egy megoldás van. Mindenkit le kell fényképezni, aki ilyet csinál és akkor már a kormányhivatal ki tudja szabni a bírságot! Tudom azt, hogy ezt nem igazán szeretné senki megtenni, viszont akkor megvan az esélye annak, hogy sokkal rendezetlenebb település leszünk a jövőben, mert szaporodnak az ehhez hasonló esetek.

A gondolataim végén csatolok egy fotót, amit magam készítettem a szélfújta zsákokról, valamint egy másikat, amiből teljesen jól látszik, hogy mi volt a zsákban. Engedelmükkel a személyes adatokat, amelyek jól olvashatók elhomályosítottam a felvételen. Hisz nem szeretném, hogy még a végén engem marasztaljanak el amiatt, mert szóvá tettem, hogy nem szabad szemetelni!

Mielőtt mindannyiónkban megfogalmazódna az első kézenfekvő gondolat, kénytelen vagyok elejét venni az elmélkedés ezen részének. Igen, magam is azt gondoltam, hogy jöjjön a hatóság, hisz amilyen az adjon isten, olyan a fogadj isten! A rendőrség álláspontja szerint nem rendelkeznek illetékességgel, hisz ezekben az ügyekben a kormányhivatalnak kell eljárni. A kormányhivatal illetékes osztálya pedig úgy nyilatkozott, hogy ők nem rendelkeznek nyomozati jogkörrel, ebben az esetben viszont ez szükségszerű lenne.

Kedves Olvasók, Lokálpatrióták! Alkossanak nyugodtan véleményt. Minden bizonnyal lesznek az írás olvasói között, akik pontosan tudják azt, hogy kik voltak az érintettek. Akik tudják az információkat majd eldöntik, hogy cinkosan hallgatnak, vagy másként tesznek. Vonják le a következtetéseket!

Koncz Imre polgármester